Targi Natura FOOD zakończone

W dniach 11-13 października odbyły się kolejne Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej NATURA FOOD w Łodzi. Nasze Centrum, jak co roku brało udział w tej znakomitej imprezie promującej żywność ekologiczną. Wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentowaliśmy na ekspozycji najlepsze polskie produkty ekologiczne, udzielaliśmy informacji oraz przygotowywaliśmy degustacje dla odwiedzających.

Gośćmi honorowymi tegorocznych Targów NATURA FOOD byli przedstawiciele Węgier - kraj partnerski roku 2013. Swoje produkty prezentowało ponad 20 producentów żywności ekologicznej prosto znad Balatonu. Na stoisku Węgier można było zakupić m.in: tradycyjne ekologiczne węgierskie pikle, ekologiczne mięso, kiełbasy, salami, warzywa (papryka, czosnek) i owoce, zboża (jęczmień, proso, orkisz, konopie, ryż i nasiona słonecznika), wino i palinkę.
Stoisko MRiRW oraz CDR odwiedziła również 16 osobowa grupa gości z Rumunii,  przedstawicieli instytucji rządowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie rolnictwa ekologicznego, m.in. ministerstwa rolnictwa, agencji płatniczej oraz inspekcji nadzorującej.
W dniu 11 października odbyła się konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pn. „Rolnictwo ekologiczne – Wspólna Polityka Rolna po 2013r.”. Udział wzięli w niej przedstawiciele resortu rolnictwa, Prezydencji Litewskiej, Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM) oraz Węgier. Poruszane tematy dotyczyły wsparcia rolnictwa ekologicznego na Węgrzech, Litwie i w Polsce.
Na zakończenie Konferencji wręczono nagrody laureatom VI Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w roku 2013r, bo zgodnie z tradycją na Targach Natura Food odbyło się podsumowanie tego konkursu. W roku 2013 podobnie jak w latach poprzednich konkurs organizowaliśmy wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które ufundowało nagrody dla laureatów. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach - ”ekologiczne gospodarstwo towarowe” i „ekologia-środowisko”. W tym roku do konkursu krajowego zgłoszono rolników z 14 województw - najlepszych w poszczególnych kategoriach w swoich województwach.
Zwycięzcami zostali:
W kategorii „ekologia środowisko”:
Wyróżnienie: Cecylia Strojna – województwo małopolskie
III miejsce: Mirosław Serafinowicz -  województwo wielkopolskie
II miejsce: Agata Kowal-Ruschil i Roland Ruschil – województwo dolnośląskie
I miejsce: Sylwia Szlandrowicz i Rusłan Kozynko – województwo warmińsko – mazurskie.

W kategorii „ekologiczne gospodarstwo  towarowe”:
Wyróżnienie: Katarzyna i Krzysztof Kyś – województwo dolnośląskie
III miejsce: Józef Pielak – województwo mazowieckie
II miejsce: Mikołaj Rydzewski – województwo podlaskie
I miejsce: Izabela i Krzysztof Soska – województwo lubelskie

 
A.Litwinow