30 edycja Międzynarodowych Targów BIOFACH 2019

BIOFACHCo roku w Norymberdze odbywają się największe targi wystawiennicze produktów ekologicznych na świecie gromadzące tysiące wystawców. BIOFACH skupiony był na trzech tematycznych obszarach:

  • Innowacje i Trendy – były tu prezentowane nowości oraz nagrodzone najlepsze produkty.
  • Doświadczenia i Odkrycia - wystawa produktów połączona z degustacją produktów ze Świata Oliwy z Oliwek, Świata Win oraz Świata Vegan.
  • Doświadczenia i Odkrycia – w ramach tego obszaru organizowane były kongresach i wykładach na temat rozwoju ekologicznego sektora.

Polska smakuje

Pod takim hasłem na polskim stoisku były promowane produkty ekologiczne. W ramach promocji prowadzono pokazy kulinarne z wykorzystaniem polskich certyfikowanych produktów ekologicznych oraz liczne degustacje dla odwiedzających. W trakcie tegorocznej edycji targów na polskim stoisku wystawiały się 34 podmioty reprezentujące sektor rolnictwa ekologicznego, w tym organizacje producentów żywności ekologicznej jak i pojedyncze firmy.

Wizyta wiceministra Zarudzkiego na targach była okazją do rozmów na temat branży produktów ekologicznych, perspektyw handlowych, a także oczekiwań wobec resortu rolnictwa. Podsekretarz stanu uczestniczył także w oficjalnym otwarciu stoiska narodowego zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Wiceminister wyraził zadowolenie z coraz większego udziału polskich firm w targach i zapewnił, że ministerstwo otwarte jest na dialog z przedstawicielami sektora ekologicznego w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla dalszego rozwoju branży.

Mocny wzrost branży żywności ekologicznej

Polska jest krajem wskazującym stały wzrost żywności ekologicznej zarówno w popycie jak i ofercie. Posiadamy ponad 800 specjalistycznych sklepów, kilkanaście sklepów detalicznych, 795 przetwórców oraz 15740 gospodarstw ekologicznych. Jest to wciąż za mało, szczególnie gospodarstw produkujących surowiec do przetwórstwa.
Europa po Ameryce Północnej jest drugim światowym rynkiem produktów ekologicznych. W produkcji ekologicznej przoduje Hiszpania, obserwuje się tu duży wzrost powierzchni pod uprawami ekologicznymi, natomiast liderem w udziale rynku konsumpcji ekologicznych produktów jest Dania – 13,3%.